Stroški pri transportu čez državne meje

Tovorni transport v tujino takoj pomeni nekatere dodatne stroške, ki jih je treba upoštevati, še preden se lotimo takšnih pošiljan. Prav tako imamo nekatere obveznosti pri uvozu iz tujine, pri čemer pravzaprav naletimo na razne stroške, predvsem na carinske dajatve in davek na dodano vrednost. Prav carinjenje robe je pogosto velika ovira pri učinkovitem mednarodnem poslovanju, zato se splača dobro premisliti in preračunati, ali se poslovanje s tujino splača, tudi če upoštevamo carinske stroške.

Carinjenje robe

Ali bomo za uvoz blaga iz tujine sploh plačali carinske dajatve? Čisto možno je, da se bomo tem povsem legalno izognili. Carinjenje namreč ne poteka za vse vrste blaga, prav tako je postopek odvisen od vrednosti tovora. Za manjše vrednosti, na primer pri dostavi blaga do končnega kupca oziroma za tovorjenje v maloprodaji, carinskih dajatev ne bo, prav tako so carine oproščeni izdelki iz nekaterih posebnih kategorij. Bo pa carinjenje robe morda kljub temu opravljeno oziroma se bo izvedel postopek ugotavljanja vrste in vrednosti izdelka – v tem primeru bo treba plačati stroške postopka, tudi če v končni fazi carinske dajatve ne bo treba plačati. Temu strošku se lahko na različne načine izognemo, predvsem s tem, da jasno in korektno označimo izdelke, ki so opravičeni plačila carinskih dajatev.

Bo pa carinjenje robe udarilo po žepu tiste, ki tovorijo kakšne dražje tovore, kar velja za veleprodajo, razne uvoze, pa tudi nakupe iz tujine. Hitro se lahko zgodi, da bo treba plačati stroške carine, zato se splača te predvideti vnaprej.

Davek na dodano vrednost

Podobno kot za carinjenje robe velja tudi za davek na dodano vrednost. Pravzaprav so postopki praktično enaki, le pogoji se nekoliko razlikujejo – spet za cenejše tovore ne bomo plačevali davka, stroški pa so tudi v tem primeru odvisni od vrste izdelkov. Se pa lahko davku v nekaterih primerih izognejo tudi uvozniki večjih tovorov.

Vse pravice pridržane | Optiweb